Úvodný predslov

Úvodný predslov

„Keď sa ti nepáči, za dverami čaká zástup ďalších, ktorí čakajú na tvoje miesto.“ Hovorievajú direktívne direktóri, pre ktorých je tento spôsob vyjadrovania charakteristikou samou o sebe. Pozrel som pár krát za tieto dvere a nestál tam nikto.

Pracovné kolektívy všade na svete obsahujú zmes ľudí, ktorí sa na svoje miesta dostávali v rôznom čase, z rôznych iných pozícií a hlavne z rôzneho prostredia. Dnes nenájdete jediný pracovný kolektív v Bratislave zložený len z 30 ročných Bratislavčanov, ktorí šli z gymnázia ihneď pracovať. Za socíku sa takýto profil objavoval často. Dnes čakajte pestrofarebnú spleť charakterov, titulov, maniakov zapálených do práce, maniakov so svojimi duševnými tajomstvami, aj maniakov, ktorých si v predstavách predstavujete s kuchynským nožom hrozivo nakloneným nad vami. Predstavivosť je jedna vec. Osobné skúsenosti a vlastné zážitky vec druhá. A obe od seba nemusia mať ďaleko.

Zápisky neuveriteľných zážitkov zo školy sa z času na čas niekto zo spolužiakov rozhodne pozbierať, aby neskôr pripomínali zábavné chvíle napríklad na stretávkach alebo oslavách. Občas sú to však aj zážitky v práci, ktoré niekoho prinútia zaznamenávať starostlivo dej a udalosti presne tak, ako sa stali, pretože už zajtra z toho bude ľahký príbeh a o týždeň jediná jedna veta, ktorú nezainteresovaný človek nemusí chápať správne. Rožky sa jedia kým sú čerstvé a tie najneuveriteľnejšie príbehy slovenskej reality na pracovisku majú tiež lepšie grády, keď sú písané za čerstva.  

Že sa na nasledujúcich stranách nájde podobnosť práve s vašim pracoviskom nemusí znamenať, že autorom tejto knižky je váš bývalý kolega. A možno aj je. Človek nikdy nevie, kam sa tých niekoľko strán dostane a kto nájde tú odvahu a začne v nej listovať.  Uvedené príbehy môžu byť pravdivé, alebo je to celé vymyslené, len aby  pobavili. Vybrať si však už musíte vy. Toto je príbeh z jedného pracoviska, ktorý stále však nie je tým najhorším.

Nakoniec…

Ak ste sa predsa len našli v niektorej z utrápených hlavných postáv, je na čase zmeniť pracovné miesto. Tieto príbehy sú predsa len občas tvrdou ukážkou toho, aká môže byť realita na pracovisku, ak vládne jediný jeden človek a jeho pravidlá. Váš názor nemusí byť potrebný, pretože firma už nejakým zabehnutým spôsobom funguje a ľudia a pravidlá v nej sa zmeniť odmietajú. Iné je, keď ste seba našli v osobách, ktoré sú popisované kriticky a sú ploditeľomspomenutýchnegatívnychsituácií. Ak vám to doteraz nikto nepovedal, pozrite sa okolo seba, či vôbec pre vaše vedúce postavenie a ľudí za chrbtom mohol mať niekto tú odvahu niečo povedať. Alebo len otvorte oči a začnite sa pozerať pozornejšie.